×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۴ بهمن - ۱۳۹۷  
true
false

اولین چیزی كه از بنده محاسبه می‏‌ شود نماز است. اگر از او نماز پذیرفته شد، سایر اعمالش نیز پذیرفته می‏‌شود اما اگر نماز او رد شد سایر اعمال [نیك] او نیز رد خواهد شد.

یکی از شعائر اصلی که در دین مبین اسلام در مسیر عبودیت و بندگی بدان توجه بسیاری شده است نماز می‌باشد. امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: [روز قیامت] اولین چیزی كه از بنده محاسبه می‏‌ شود نماز است. اگر از او نماز پذیرفته شد، سایر اعمالش نیز پذیرفته می‏‌شود اما اگر نماز او رد شد سایر اعمال [نیك] او نیز رد خواهد شد.

فضیلت نمازتان را بیشتر کنید

آنچه که فضیلت نماز را بیشتر می کند نماز به جماعت است که در دین اسلام ثواب های مختلفی مانند یک نماز جماعت ۲۵ برابر نماز۲ ذکر شده است.

به نماز بها دهید

رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) فرموده اند كه: نباشد نمازي كه وقت آن برسد؛ مگر آنكه ملكي در برابر مردم (يعني هرگاه وقت يكي از نمازهاي پنجگانه، كه عبارت از صبح و پيشين و پسين و شام و خفتن است داخل شود ملكي از ملائك آسمان در برابر مردمي كه به دايره تكليف در آمده اند ندا كند) ندا كند: كه اي مؤمنان! برخيزيد به جانب آتش هايي كه به واسطه ارتكاب معاصي و مبادرت به امور ناشايست، بر پشته اي كه خود برافروخته ايد. پس فرو نشانيد آنها را به گزاردن نمازي كه پروردگار شما بر شما فرض كرده است.»

اميرالمؤمنين (عليه السلام) در جنگ صفين فرمودند: «صَلِّ الصَّلاة لوقْتِ ها المُوقَّت لَها، و لا تُعجِّل وَقتَ ها لِفراغ، و لا تُؤخَّرها عن وَقتِ ها لِاشْتِغالٍ» نماز را در وقت معين آن بخوان، و به خاطر اينكه بيكاري، پيش از وقت آن را به جا نياور، و به بهانه كار داشتن، آن را به تأخير مينداز.»

عاملی برای امتحان شیعیان

امام علی علیه السلام «نماز اول وقت» را يكي از موارد امتحان شيعيان محسوب نموده، مي فرمايد: «شيعيان ما را به دو خصلت امتحان كنيد، اگر اين دو را داشتند شيعه هستند: اهميت به نماز در اول وقت، و دستگيري برادران ديني خود با مال. اگر اين دو در آنان نبود، از ما دورند و دورند و دورند.»

تقابل میان نماز اول وقت و خدمت به مردم

با توجه به این فضیلت هایی که در باب هم نماز اول وقت و جماعت و هم خدمت به مردم بیان شده است آنچه در ادارات کشورمان به چشم می ‌آید، اینکه در تقابل میان نماز اول وقت و جماعت با مراجعه‌ ی ارباب رجوع در ادارات کدام باید مقدم شود در حالی که حتی در بعضی از ادارات وقت مخصوصی را برای نماز جماعت قرار می دهند.
نکته ی مهمی که باید به آن توجه کرد این است که با توجه به اهميت خاص نمازهاى يوميه و تأکيد زيادى که بر اقامه نماز در اول وقت شده است و با توجه به فضيلت بسيار زياد نماز جماعت، مناسب است کارمندان، روشى را اتخاذ کنند که بتوانند در خلال ساعات کار ادارى نماز واجب را به صورت جماعت در اول وقت و در کمترين زمان بخوانند ولى بايد به گونه‌اى مقدمات اين کار را فراهم کنند که نماز جماعت در اول وقت بهانه و وسيله براى تأخير انداختن کارهاى مراجعه‌کنندگان نشود.

عملی بالاتر از خدمت به مردم

علاوه بر اين كه نبايد فراموش كرد كه بالاتر از خدمت به مردم خدمت به خالق و پروردگار عالميان در روى زمين مى باشد و نماز خدمت به خداوند متعال است كه هيچ چيز جايگزين آن نمى شود.

امام صادق عليه السلام فرموده اند: «إِنَّ طَاعَةَ اللَّهِ خِدْمَتُهُ فِى الْأَرْضِ فَلَيسَ شَى ءٌ مِنْ خِدْمَتِهِ تَعْدِلُ الصَّلاَة»۷؛ «پيروى و اطاعت از پروردگار خدمت كردن به او در زمين است و هيچ چيز در خدمت به پروردگار معادل نماز نيست».
دستورات دين مقدس اسلام هر كدام در جاى خود خوب و مناسب است و هر كدام اثر و نورانيت و كمال بخشى خاص خود را دارد. همان گونه كه سيرى جاى تشنگى را نمى گيرد و سيرابى جايگزين گرسنگى نمى شود، در تعاليم اسلام نيز خدمت به خلق جاى نماز را نمى گيرد و نماز جايگزين خدمت به مردم نمى شود.
البته در مورد نمازهاى مستحبّى مى توان گفت كه اگر با خدمت به مردم تعارض داشته باشد، در اين صورت خدمت به خلق، تقدم دارد.
نكته مهم اين است كه معمولاً همين تعارض و تقابل ميان نماز مستحبّى و خدمت به خلق موردى و مختص موارد خاصى است و اين گونه نيست كه من هميشه نماز مستحبّى و نافله را به خاطر خدمت به مردم ترك كنم چون اين خود از دام شيطان براى محروم كردن بندگان مؤمن از فيض نماز مستحبّى است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


false